Results 2019

           
           
   

RESULTS 2 DAY AUTUMN MEETING

9/10 OCTOBER 2019

     
           
   
WEDNESDAY - NORTH HANTS GC - HGS ROSE BOWL
     
    NAME H'CAP POINTS  
  1ST DUNCAN TURNER 15 39  
  2ND TONY CAMPBELL 20 32 BACK 6
  3RD SIMON PARTRIDGE 8 32  
           
  GUEST MIKE WITHERS 10 36  
           
 
 
   
THURSDAY - WEST SURREY - SIR FRANK NEWNES TROPHIES
     
    NAME H'CAP POINTS  
  1ST GEORGE ATTERBURY/TONY FROST 17/20 43  
  2ND MIKE WITHERS (G)/ROGER ROBERTSON (G) 10/7 42  
  3RD PAUL BARTHOLOMEW/BRIAN SMITH 18/13 41  
         


 

ANNUAL EVENT DORNOCH SEPTEMBER 2019 PRIZE WINNERS

 

 

 

 

 

 

 

 

GENTLEMEN

 

LADIES

 

NAME

PTS

 

NAME

PTS

 

MONDAY 9 SEPT -      GOLSPIE GC

 

 

 

 

 

Secretarys Quaiche

 

 

Middlebrook Trophy

 

1ST

JOHN DORNAN

33

B9

MONIKA STOREY

32

2ND

TIM GREET (G)

33

 

GILLY GREET (G)

31

3RD

ROGER HEAD

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 10 SEPT - BRORA GC

 

 

 

 

 

Killarney Trophy

 

 

Ladies Trophy

 

1ST

TIM MORIARTY

36

 

GILLY GREET (G)

33

2ND

TONY CAMPBELL

35

 

MARILYN CAMPBELL

32

3RD

JOHN DORNAN

33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 11 SEPT - ROYAL DORNOCH GC

 

 

 

 

 

Sandwich Cup

 

 

Dornoch Trophy

 

1ST

DAVID CLARK

30

 

MARILYN CAMPBELL

34

2ND

PAUL TUCKWELL

29

B9

GLENYS ELLIS

32

3RD

BOB ELLIS

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 12 SEPT - TAIN GC

 

 

 

 

 

Southport Spoon 

 

 

Mixed -no trophy

 

1ST

ALAN MCNAUGHT (G)

33

 

BOB & GLENYS ELLIS

40

2ND

ROGER BYRNE

31

 

IAN & MAUREEN DEVENISH

38

 

 

 

 

 

 

 

Broomfield Cup - best male aggregate from 1st 3 days not winning a trophy

 

1ST

PAUL TUCKWELL

91

 

 

 

2ND

DUNCAN TURNER

86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FUN PRIZES

 

 

 

 

 

Nearest pin Dornoch 13th male

 

 

ALAN MACNAUGHT

 

 

Nearest pin Dornoch 13th lady

 

 

GLENYS ELLIS

 

 

 

ANNUAL EVENT - NORTH EAST SCOTLAND

 

MONDAY 9TH SEPTEMBER 2019 - GOLSPIE GOLF CLUB

 

 

points

back 9

MALE - KILLARNEY TROPHY

 

 

 

JOHN DORNAN

 

33

18

TIM GREET (G)

 

33

16

ROGER HEAD

 

32

 

ROGER BYRNE

 

31

 

PAUL TUCKWELL

 

30

 

ALAN MACNAUGHT (G)

 

29

 

DUNCAN TURNER

 

28

 

MERV FOULDS

 

27

 

DENNIS TABOR

 

26

 

TIM MORIARTY

 

26

 

RUPERT RATCLIFF

 

25

 

CHRIS HOUSE

 

24

 

TONY FROST

 

22

 

DAVID LAUNDY

 

21

 

DEREK RICHARDSON

 

21

 

DAVID CLARK

 

20

 

DAVID NOTT

 

20

 

MARTYN DEWHURST

 

19

 

TONY CAMPBELL

 

17

 

PETER FAIRS

 

17

 

IAN DEVENISH

 

RTD

 

 

 

 

 

FEMALE - LADIES TROPHY

 

 

 

MONIKA STOREY

 

32

 

GILLY GREET

 

31

 

MAUREEN DEVENISH

 

27

 

MARILYN CAMPBELL

 

26

 

LOIS DEWHURST

 

25

 

NAOMI LAUNDY

 

21

 

SARAH FROST

 

15

 

PENNY FAIRS

 

14

 

JEANNIE RATCLIFF

 

11

 

SARAH TURNER

 

9

 

 

 

 

 

 

 

ANNUAL EVENT - NORTH EAST SCOTLAND

 

TUESDAY 10TH SEPTEMBER 2019 - BRORA GOLF CLUB

 

 

 

 

MALE - SECRETARYS QUAICHE

 

points

back 9

TIM MORIARTY

 

36

 

TONY CAMPBELL

 

35

 

JOHN DORNAN

 

33

 

PAUL TUCKWELL

 

32

 

MARTYN DEWHURST

 

31

 

IAN DEVENISH

 

31

 

DUNCAN TURNER

 

30

 

RUPERT RATCLIFF

 

30

 

TIM GREET (G)

 

29

 

BOB ELLIS

 

29

 

ALAN MACNAUGHT (G)

 

28

 

MERV FOULDS

 

28

 

PETER FAIRS

 

27

 

ROGER HEAD

 

26

 

DAVID CLARK

 

25

 

ROGER BYRNE

 

22

 

DENNIS TABOR

 

22

 

DAVID LAUNDY

 

21

 

CHRIS HOUSE

 

20

 

DAVID NOTT

 

20

 

TONY FROST

 

17

 

 

 

 

 

FEMALE - MIDDLEBROOK TROPHY

 

 

 

GILLY GREET

 

33

 

MARILYN CAMPBELL

 

32

 

NAOMI LAUNDY

 

31

 

LOIS DEWHURST

 

29

 

MAUREEN DEVENISH

 

22

 

PENNY FAIRS

 

18

 

MONIKA STOREY

 

16

 

SARAH TURNER

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANNUAL EVENT - NORTH EAST SCOTLAND

 

 

WEDNESDAY 11TH SEPTEMBER 2019 - ROYAL DORNOCH GOLF CLUB

 

 

 

 

 

MALE - SANDWICH CUP

 

points

back 9

 

DAVID CLARK

 

30

 

 

PAUL TUCKWELL

 

29

 

 

BOB ELLIS

 

29

 

 

ALAN MACNAUGHT (G)

 

28

 

 

DUNCAN TURNER

 

28

 

 

MERV FOULDS

 

27

 

 

MARTYN DEWHURST

 

27

 

 

TIM MORIARTY

 

23

 

 

RUPERT RATCLIFF

 

22

 

 

IAN DEVENISH

 

22

 

 

DAVID NOTT

 

21

 

 

TONY CAMPBELL

 

20

 

 

JOHN DORNAN

 

19

 

 

TIM GREET (G)

 

19

 

 

ROGER BYRNE

 

18

 

 

DEREK RICHARDSON

 

18

 

 

TONY FROST

 

17

 

 

DAVID LAUNDY

 

17

 

 

DENNIS TABOR

 

15

 

 

PETER FAIRS

 

13

 

 

CHRIS HOUSE

 

11

 

 

ROGER HEAD

 

rtd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FEMALE - DORNOCH TROPHY

 

 

 

 

MARILYN CAMPBELL

 

34

 

 

GLENYS ELLIS

 

32

 

 

LOIS DEWHURST

 

28

 

 

NAOMI LAUNDY

 

23

 

 

PENNY FAIRS

 

19

 

 

MONIKA STOREY

 

18

 

 

JEANNIE RATCLIFF

 

15

 

 

GILLY GREET

 

14

 

 

SARAH FROST

 

14

 

 

SARAH TURNER

 

8

 

 

MAUREEN DEVENISH

 

rtd

 

 

 

 

 

 

 

ANNUAL EVENT - NORTH EAST SCOTLAND

 

 

THURSDAY 12TH SEPTEMBER 2019 - TAIN GOLF CLUB

 

 

 

 

 

MALE - SOUTHPORT SPOON

 

points

back 9

ALAN MACNAUGHT (G)

 

33

 

ROGER BYRNE

 

31

16

JOHN DORNAN

 

31

15

ROGER HEAD

 

30

 

DEREK RICHARDSON

 

26

 

TIM MORIARTY

 

26

 

DAVID NOTT

 

24

 

MERV FOULDS

 

23

 

CHRIS HOUSE

 

23

 

DENNIS TABOR

 

20

 

DAVID CLARK

 

20

 

 

 

 

 

MIXED 4 BALL

 

 

 

BOB AND GLENYS ELLIS

 

40

 

IAN AND MAUREEN DEVENISH

 

38

 

PAUL TUCKWELL AND MONIKA STOREY

 

37

18

MARTYN AND LOIS DEWHURST

 

37

17

TONY AND MARILYN CAMPBELL

 

34

 

RUPERT AND JEANNIE RATCLIFF

 

33

 

DUNCAN AND SARAH TURNER

 

32

 

DAVID AND NAOMI LAUNDY

 

32

 

TIM AND GILLY GREET

 

30

 

TONY AND SARAH FROST

 

28

 

PETER AND PENNY FAIRS

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANNUAL EVENT - NORTH EAST SCOTLAND

 

 

 

BROOMFIELD TROPHY - BEST AGGREGATE SCORES FROM 1ST 3 DAYS

(DAILY TROPHY WINNERS AND GUESTS EXCLUDED FROM THIS COMPETITION)

 

 

 

 

 

 

POINTS

name

MON

TUES

WED

total

PAUL TUCKWELL

30

32

29

91

DUNCAN TURNER

28

30

28

86

MERV FOULDS

27

28

27

82

RUPERT RATCLIFF

25

30

22

77

MARTYN DEWHURST

19

31

27

77

TONY CAMPBELL

17

35

20

72

ROGER BYRNE

31

22

18

71

DENNIS TABOR

26

22

15

63

DAVID NOTT

20

20

21

61

DAVID LAUNDY

21

21

17

59

ROGER HEAD

32

26

rtd

58

BOB ELLIS

N/A

29

29

58

PETER FAIRS

17

27

13

57

TONY FROST

22

17

17

56

CHRIS HOUSE

24

20

11

55

IAN DEVENISH

RTD

31

22

53

DEREK RICHARDSON

21

N/A

18

39

 

 

 

   
             
             

 

HGS CAPTAINS CHARITY DAY WALTON HEATH OLD COURSE 21ST AUGUST 2019

 

 

AM/AM - BEST 2 SCORES FROM 4

 

 

 

 

 

 

 

 

POINTS

1st Simon Partridge

David Partridge

Bill Schwier

Bob Wailling

90

2nd Roger Byrne

Steve Ledger

Mark Smith

Richard Asher

89

3rd David Laundy

Naomi Laundy

Bob Ellis

Glenys Ellis

88

4th Ian Low

David Slater

John Davey

David Evans

86

Martyn Dewhurst

Lois Dewhurst

Tony Campbell

Marilyn Campbell

83

DuncanTurner

Sarah Turner

Julian Munson

Mandy Munson

81

Scott Priestly

Andrew Cain

Jody Greenall

Steve Dickenson

79

Rupert Ratclif

Jeannie Ratcliff

David Crisp

David Hickman

79

John Dornan

Sheila Dornan

Roger Robertson

Judith Robertson

79

Ian Devenish

Mike Withers

Matt Michael

Tim Moriarty

78

David Nott

Jonathan Dixon Smith

Dennis Tabor

Tony Humphrey

77

Derek Richardson

Peter Heath

Donald Mungall

Andrew Strong

77

Paul Tuckwell

Monika Storey

Mike Nowasad

Sue Nowasad

69

David Clark

Tony Perryman

Peter Catt

Tim Clements

68

David Godsmark

Duncan Godsmark

Keith Hurrdley

Paul Godsmark

64

Tony Frost

Sarah Frost

Julian Frost

Oscar Frost

52

 

 

 

 

 

NEAREST PIN 17TH

CHARITY HOLE - PRIZE BY GOLF PAR EXCELLENCE

Jonathan Dixon-Smith

 

NEAREST PIN 7TH

MALE

David Clark

 

NEAREST PIN 7TH

FEMALE

Judith Robertson

 

NEAREST PIN 11TH

MALE

Jonathan Dixon-Smith

 

NEAREST PIN 11TH

FEMALE

Lois Dewhurst

 

 

 

 

 

 

HORTICULTURAL GOLFING SOCIETY        
                     
ST GEORGES HILL PRESIDENTS DAY  AM STABLEFORD        
  MEMBERS                  
  NAME H cap
PRESIDENTS PRIZE PTS
  BACK 9 FRONT 9  
AGE OVER 55
AGE POINTS EXTRA
Wt for AGE
  SIMON PARTRIDGE 8 30   13 17   58 1.5 31.5
  TIM MORIARTY 14 29   17 12   65 5 34
  IAN LOW 12 29   16 13   69 7 36
  JOHN DAVISON 15 29   15 14   67 6 35
  PAUL TUCKWELL 11 29   14 15   65 5 34
  KEN WHITE 16 29   9 20       N/A
  PETER ADDISON 13 28   14 14   77 11 39
  MARTYN DEWHURST 14 28   13 15   60 2.5 30.5
  TONY CAMPBELL 19 28   11 17   75 10 38
  TONY LOUNT 9 27   13 14   79 12 39
  ANGUS HAMILTON 15 27   12 15   65 5 32
  ROGER HEAD 13 26   15 11   62 3.5 29.5
  RUPERT RATCLIFF 17 25   13 12   76 10.5 35.5
  PETER FAIRS 21 25   10 15   75 10 35
  DAVID PARTRIDGE 11 24   13 11       N/A
  TIM CLEMENTS 14 23   10 13   62 3.5 26.5
  ROBERT HANDLEY 20 22   10 12   80 12.5 34.5
  DAVID GODSMARK 16 20   10 10   75 10 30
  DAVID CLARK 11 17   12 5   80 12.5 29.5
  BARRIE WALTERS 16 17   11 6   72 8.5 25.5
  TONY PERRYMAN 19 17   10 7   78 11.5 28.5
  DEREK BUNKER 20 16   9 7   75 10 26
                     
                     
                     
  GUESTS                  
  JAMES GREEN 9 35   15 20        
  JOHN TAVERNER 6 33   19 14        
  ALEX NORFORD 9 30   10 Z        
  PETER PHILPOT 19 29   17 12        
  BERNARD RAYNOR 21 27   10 17        
  SIMON MARTIN-REDMAN 19 24   14 10        
  ALAN FAIRS 21 20   10 10        

 

 

       
PM GREENSOMES ST GEORGES HILL 9 HOLES GREEN COURSE     back6
DAVID CLARK RUPERT RATCLIFF 20 13
KEN WHITE TIM CLEMENTS 18 15
JAMES GREEN ALEX NORFORD 18 12
MARTYN DEWHURST TONY CAMPBELL 18 10
SIMON PARTRIDGE DAVID PARTRIDGE 17 12
IAN LOW SIMON MARTIN-REDMAN 16 11
JOHN DAVISON PETER ADDISON 16 10
TONY LOUNT JOHN TAVERNER 16 10
ROBERT HANDLEY DAVID GODSMARK 16 9
PAUL TUCKWELL ALAN FAIRS 15 10
PETER FAIRS PETER PHILPOT 14 10
TONY PERRYMAN BERNARD RAYNOR 12 7

 

                 
  SCORES AND RESULTS BERKSHIRE 6TH JUNE 2019              
  AM Stableford except for Scratch which is Medal            
Growers only
      GOLD CUP       SCRATCH REED
  NAME H'Cap 18 HOLES BACK 9 FRONT 9   MEDAL 18 HOLES
  MEMBERS              
  JAMES TUCKWELL 11 40 21 19   78 40
  IAN RICHARDSON 7 39 20 19   75 39
  SIMON PARTRIDGE 8 35 20 15   80  
  DAVID CLARK 10 34 16 18   84 34
  TONY LOUNT 9 30 15 15   86  
  MERV FOULDS 10 30 14 16   87  
  ROGER HEAD 13 29 13 16      
  TONY CAMPBELL 19 29 15 14      
  IAN LOW 12 29 13 16     29
  ANGUS HAMILTON 15 29 15 14      
  TIM MORIARTY 14 28 13 15      
  JOHN DORNAN 6 27 14 13   88  
  BOB ELLIS 14 27 13 14      
  PAUL TUCKWELL 11 26 12 14     26
  RUPERT RATCLIFF 17 26 13 13      
  ANDY KNIGHT 17 25 13 12      
  JOHN DAVISON 15 24 11 13      
  KEN WHITE 16 24 11 13      
  PAUL BARTHOLOMEW 18 23 12 11      
  DEREK RICHARDSON 21 22 8 14     22
  MARTYN DEWHURST 14 22 10 12     22
  PETER FAIRS 21 19 10 9     19
  TONY FROST 20 17 8 9      
  TIM CLEMENTS 11 N/R          
                 
  GUESTS              
  MATTHEW LOW (G) 11 38 17 21      
  ANDREW WILCOCK (G) 6 36 16 20      
  MATT MICHAEL (G) 9 36 14 22      
  ANDREW CAIN (G) 3 35 12 23      
  MARTIN YOUNGS (G) 12 33 17 16      
  MICK POTTER (G) 10 32 18 14      
  JOHN FERGUSON (G) 16 30 15 15      
  ROBERT TORRANCE (G) 18 29 15 14      
  KEVIN HYLAND (G) 12 29 16 13      
  ANDY BULLOCK (G) 11 29 12 17      
  PETER OVER (G) 11 29 14 15      
  SCOTT PRIESTLEY (G) 7 28 14 14      
  JOHN LOUNT (G) 12 26 11 14      
  PETER MILLER (G) 17 22 11 11      
  JOHN REDDEN (G) 8 19 6 13  

 

    Sunningdale        
             
  PRIZE WINNERS          
             
  CAPTAINS DAY SUNNINGDALE 2019          
             
  AM  - 4BALL, BETTER BALL - NEW COURSE          
    NAME HCAP PTS PRIZE  
  1ST MATT ELLIS 5   SHOE BAG  
    SIMON ELLIS 9 43 SHOE BAG B6
  2ND IAN RICHARDSON 7   CAP/3 BALLS  
    ANDY KNIGHT 17 43 CAP/3BALLS  
  NEAREST PIN ON 5TH DAVID LEISHMAN     TOWEL  
             
  PM - CAPTAINS PRIZE - OLD COURSE          
    NAME HCAP PTS PRIZE  
  MEMBERS          
  1ST MARTYN DEWHURST 18 41 CHAMPAGNE BUCKET  
  2ND IAN RICHARDSON 7 38 SALVER  
  3RD JOHN DORNAN 5 36 WHISKEY GLASSES  
             
  GUEST          
  1ST CHRIS DYSON 5 41 WINE GLASSES  
  2ND MIKE WITHERS 10 36 LARGE TOWEL  
             
  FRONT 9 DAVID PARTRIDGE 18   WINE B6  
  BACK 9 JAMES GREEN (G) 18   WINE B6  
  NEAREST PIN ON 13TH DAVID LEISHMAN (G)     TOWEL  
  NEAREST PIN IN 2 ON 9TH CHRIS DYSON (G)     TOWEL

 

 

Spring Meeting 

           
 

TUESDAY 9TH APRIL

SEACROFT GC

       
  NAME TROPHY POINTS PRIZE  
  MEMBERS        
1ST ROBERT CROWDER NFU MUTUAL CUP 34 2 GLASSES    
2ND MERV FOULDS   34 WINE    
3RD CHARLES SECRETT   34 3 BALLS  
FRONT 9 DAVID PARTRIDGE   21 3 BALLS  
BACK 9 MARTYN DEWHURST   20 3 BALLS  
           
  GUEST        
1ST TIM JOHNSON   27 WINE  
           
 

WEDNESDAY 10TH APRIL -

WOODHALL SPA

HOTCHKIN

       
  MEMBERS        
1ST DAVID PARTRIDGE MONRO CUP 34 2 GLASSES  
2ND MERV FOULDS   33 WINE  
3RD ROBERT CROWDER   30 3 BALLS  
FRONT 9 TONY LOUNT   14 3 BALLS  
BACK 9 TONY CAMPBELL   18 3 BALLS  
1ST MERV FOULDS PAST CAPTAINS CUP 33 2 GLASSES  
           
  GUEST        
1ST TIM JOHNSON   19 WINE

 

 

Results 2018

 

 

 

 

 

 

 

Autumn Event 

 

Day 1: Old Thorns

Winner: Tony Perryman 36pts

 

Day 2: Nth Hants

Winners: Martyn Dewhurst & Tony Campbell 41pts

 

 

 

HGS V’s NFU Match Sandy Lodge

 

The teams halved the match so the NFU retain the trophy

 

 

ANNUAL EVENT IRELAND

 

 

Day 1:

 

Killarney Trophy: Martyn Dewhurst 37 points

Ladies Trophy: Monica Storey 33 points

 

Day 2:

 

Sandwich Cup: David Clarke 32 points

Dornoch Trophy: Marilyn Campbell 36 points

 

Day 3:

 

Secretary’s Quaiche: Tim Moriarty 30 points

Middlebrook Trophy: Glenys Ellis 31 points

 

Day 4:

 

Southport Spoon: Merv Foulds 27 points

Mixed: Paul Tuckwell & Monica Storey 44 points

Broomfield Trophy (Best aggregate score of the week) John Dornan 92 points

 

 

 

 

 

HGS CHARITY DAY WOBURN GC

 

 

Winners:

 

1st Place: Martyn & Lois Dewhurst, Colin & Beryl Brown 86 points

2nd Place: John Dornan, Mike Withers, Matt Michael, Tim Moriarty 79 points

 

Nearest the pin winners:

 

Robert Crowder, Bob Ellis, Glenys Ellis

 

 

 

                           

 

PRIZE WINNERS      
         
  PRESIDENTS DAY ST GEORGES HILL 18TH JULY 2018      
  AM      
    NAME PTS PRIZE
  MEMBERS        
  1ST SIMON PARTRIDGE 38 2 x Cloudy Bay + plant  
  2ND PAUL TUCKWELL 34 1 x wine + plant  
  3RD TIM MORIATY 31 3 balls  
  GUEST        
  1ST PETER OVER 38 1 x Cloudy Bay + plant  
  2ND JAMES TUCKWELL 37 3 balls  
           
  FRONT 9 RUPERT RATCLIFF 21 red wine  
  BACK 9 TONY CAMPBELL 18 red wine  
           
  NEAREST PIN ON 8th PAUL TUCKWELL   3 balls  
  NEAREST PIN ON 14th ROGER BYRNE   3 balls  
           
  WEIGHT FOR AGE TONY LOUNT 41.5 red wine + plant
  1/2 POINT FOR EACH YEAR OVER 55        
         
  PM      
  (Greensomes)      
  1ST 18 HOLES JAMES TUCKWELL   red wine  
    ANDREW WILCOX 46 red wine  
  1ST 9 HOLES GEOFF ALCOE   6 balls  
    MARK JARDINE 20 6 balls

 

 

HORTICULTURAL GOLFING SOCIETY

             
                           
BERKSHIRE AM STABLEFORD              
  MEMBERS                        
  NAME H cap
18 HOLES handicap GOLD CUP
  BACK 9 FRONT 9  
18 HOLES Scratch cup
 
18 HOLES Reed Trophy
     
  ROGER BYRNE 9 36   16 20   27          
  IAN LOW 12 35   16 19   23   35      
  JOHN DORNAN 7 34   11 23   27          
  IAN RICHARDSON 6 33   16 17   27 B9 33      
  SIMON PARTRIDGE 9 33   15 18   24          
  MARTIN DEWHURST 17 32   17 15   15   32      
  PAUL TUCKWELL 11 32   14 18   21   32      
  DUNCAN TURNER 14 32   11 21   18          
  DAVID CLARK 10 31   14 17   21   31      
  MERV FOULDS 10 31   14 17   21          
  TIM CLEMENTS 12 31   14 17   19          
  DAVID GODSMARK 15 31   13 18   16   31      
  TIM MORIATY 14 31   12 19   17          
  PAUL BARTHOLOMEW 18 30   12 18   12          
  TONY CAMPBELL 18 29   13 16   11          
  DAMIEN HEARNE 17 29   13 16   12   29      
  ROBERT CROWDER 13 28   17 11   15   28      
  CHRIS HOUSE 18 26   14 12   8   26      
  CHARLES SECRETT 9 26   13 13   17   26      
  GREG SECRETT 11 26   10 16   15   26      
  MIKE DULEY 11 25   13 12   14          
  RUPERT RATCLIFF 16 25   11 14   9          
  IAN DEVENISH 12 21   12 9   9          
  TONY PERRYMAN 17 21   9 12   4   21      
  ROGER HEAD 13 ret inj                    
                           
  GUESTS                        
                           
  GEOFF HENNEY (G) 5 38   17 21              
  MATTHEW LOW (G) 9 35   16 19              
  BILL SCHWIER (G) 14 35   15 20              
  TIM JOHNSON (G) 10 30   16 14              
  MATT MICHAEL (G) 10 30   13 17              
  TIM GREET (G) 11 27   11 16              
  DOUG INGLIS (G) 7 26   13 13              
  CHRIS CLARKE (G) 14 25   9 16              
  BERNARD RAYNER (G) 21 22   11 11            

PM GREENSOMES 

ROBERT CROWDER TIM JOHNSON (G) 42

GEOFF HENNEY (G)CHRIS CLARKE (G) 40

MARTYN DEWHURST TIM GREET (G) 39

 

 

 

   
PRIZE WINNERS      
       
CAPTAINS DAY WOODBRIDGE 15 MAY 2018    
       
  NAME PTS PRIZE
       
MEMBERS      
1ST GARETH EDWARDS 32pts SPORTS BAG + CLARET JUG
2ND DEREK RICHARDSON 32pts VASE
3RD TONY CAMPBELL 31pts 3 BALLS
       
GUEST      
1ST OLIVER HOLLOWAY 36pts BOTTLE WINE
2ND JAMES TUCKWELL 32pts 3 BALLS
       
FRONT 9 TONY PERRYMAN 20pts 3 BALLS
BACK 9 MICHAEL YOUNG (G) 15pts 3 BALLS
       
NEAREST PIN ON 9TH TONY CAMPBELL   CHAMPAGNE
NEAREST PIN ON 12TH) ANDREW THURSTON (G)   CHAMPAGNE
       
           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       
TUESDAY 10TH APRIL WOODHALL SPA    
NAME TROPHY POINTS   PRIZE
MEMBERS      
TONY LOUNT NFU MUTUAL CUP 34   HGS SHIRT
DAVID LAUNDY   31   WINE
ANDY BESTWICK   31   3 BALLS
ROBERT CROWDER   15   3 BALLS
DAVID CLARK   16   3 BALLS
       
GUEST      
JONATHAN DIXON-SMITH    32   HGS HEAD COVER
       
WEDNESDAY 11TH APRIL WOODHALL SPA    
MEMBERS      
BOB ELLIS MONRO CUP 33   HGS SHIRT
DAMIAN HEARNE   33   WINE
TONY LOUNT   32   3 BALLS
RUPERT RATCLIFF   18   3 BALLS
ROBERT HANDLEY   19   3 BALLS
DUNCAN TURNER PAST CAPTAINS CUP 30   WINE + 3 BALLS
       
GUEST      
ANDREW THURSTON   40   HGS HEAD COVER
       
THURSDAY 12TH APRIL SEACROFT    
MEMBERS AND GUEST      
BOB ELLIS   33   SWEEP 60%
MERV FOULDS   31   SWEEP 40%
MARTYN DEWHURST   30   3 BALLS

 

 

 

 

 

 

 

 

HANBURY MANOR AUTUMN EVENT 2017

Sir Frank Newnes Bowl: Tony Campbell & Merv Foulds 40pts

HGS Rosebowl: Merv Foulds 30pts

 

 

THE BUCKINGHAMSHIRE

HGS V NFU Match 2017: NFU won by 1 match

 

 

 

 

 

ANNUAL EVENT BIARRITZ SEPTEMBER 2017 PRIZE WINNERS

   
               
               
  GENTLEMEN   LADIES
  NAME PTS PRIZE   NAME PTS PRIZE
  TUESDAY 12 SEPTEMBER - LE PHARE BIARRITZ            
  Secretarys Quaiche       Middlebrook Trophy    
1ST Bob Ellis       36 £25 JL voucher   Monica Storey 34 £20 JL voucher
2ND Paul Tuckwell 34 £20 JL voucher   Lois Dewhurst 31 £15 JL voucher
3RD Ian Devenish 33 Red wine        
               
  WEDNESDAY 13 SEPTEMBER - SEIGNOSSE            
  Killarney Trophy       Ladies Trophy    
1ST Tony Campbell 34 £25 JL voucher   Maureen Devenish 29 £20 JL voucher
2ND Martyn Dewhurst 29 £20 JL voucher   Naomi Laundy 29 £15 JL voucher
3RD Roger Head 29 White wine        
               
  THURSDAY 14 SEPTEMBER - ARCANGUES            
  Sandwich Cup       Dornoch Trophy    
1ST Duncan Turner 38 £25 JL voucher + GPE shirt   Jan Cullinan (Non Memb) 31 £20 JL voucher
2ND Rupert Ratcliff 33 £20 JL voucher   Glenys Ellis 29 £15 JL voucher
3RD Mick Cullinan (Non Memb) 30 GPE shoe trees   NOTE G Ellis takes Trophy    
               
  FRIDAY 15 SEPTEMBER - SEIGNOSSE            
  Southport Spoon        Mixed -no trophy    
1ST Merv Foulds 32 £20 JL voucher   Bob and Glenys Ellis 43 £40 JL voucher
2ND         Duncan and Sarah Turner 40 £20 JL voucher
               
  Broomfield Cup - best male aggregate from 1st 3 days not winning a trophy    
1ST Martyn Dewhurst 99 £20 JL voucher        
2ND Paul Tuckwell 87 GPE shoe trees        
               
FUN PRIZES            
Nearest pin in 4 on Par 6 18th at Seignosse (bottle Champagne)        
Male Ian Devenish   Female   Glenys Ellis    
9 for 1 point on Par 6 18th at Seignosse (sleeve of 3 golf balls)        
Chris House, Penny Fairs            
Eagles (GPE shirt)            
Rupert Ratcliff            
               

 

 

The London Club

 

Winners:

Pairs Competition

1st Prize: Derek Richardson & Peter Heath 37pts

2nd: Peter & Marian Addison 37pts

3rd: Paul Tuckwell & Monica Storey 36pts

 

 

The New Zealand GC 2017

Winners:

Presidents Prize: Tony Frost 45pts

Runner-up: Paul Tuckwell 42pts

Guest Prize: Elliot Meacham 44pts

Greensomes: Jay Bunker & Tony Graham 45pts

 

 

The Berkshire 2017

 

Winners:

The Gold Cup: Paul Tuckwell 40pts

Reed Trophy: Paul Tuckwell 40pts

Scratch Trophy: Ian Richardson 30pts

Guest Prize: Bill Pinney 40pts

Greensomes: Tim Moriarty & Mike Withers 42pts

 

East Herts 2017

Winners:

Captains Claret Jug: Peter Addison 36pts

Guest Prize: Lewis Cook 38pts

Nearest the Pin 18th Hole: 

Par 5 Team Prize: Merv Foulds, Chris House, Bob Ellis, John Davison

Nearest the Pin 2nd Hole: 

 

 

Woodhall Spa 2017

 

Winners:

Day 1: NFU Mutual Cup David Clark 33pts 

Day 2: Munro Trophy Doug Gilchrist 34pts

           Past Captains Trophy Derek Richardson

           Nearest the Pin Prize-Winners: Ian Richardson (Day 1) Tony Perryman (Day 2)

 

 

HGS Autumn Meeting 2016

 

Royal Cromer:

 

Winners: HGS Rose Bowl

1. David Clark (President) 39pts

2. Bob Ellis 38pts

3. Gareth Edwards 33pts

 

Guest Prize:

1. Peter Addison 33pts

2. Colin Hyde 30pts

3. Simon Witt 29pts

 

Sheringham GC:

 

Winners: Sir Frank Newnes Bowls

1. Doug Gilchrist & David Nott 34pts

2. Merv Foulds & Bob Ellis 33pts

 

Guest Prize:

1. Colin Hyde & Peter Addison 35pts

2. Mike Phizacklea & Peter Kitson 33pts

 

 

 

HGS V NFU Match 2016 Ashridge GC

Winners: HGS by 3 matches to 1

 

 

 

HGS Charity Day, RAC Woodcote Park 2016

 

Winners:

1.Team Bunker – 108

2.Team Clark – 101 (Back 9 – 56)

3.Team Bestwick – 101 (Back 9 – 55)

4.Team Crowder – 100 (Back 9 – 56)

5.Team Findlay – 100 (Back 9 – 50)

6.Team Francis – 97 (Back 9 – 51)

7.Team Mitchel – 97 (Back 9 – 50) (WINNERS OF FRONT 9 WITH 47)

8.Team D. Richardson – 93 (WINNERS OF BACK WITH 55)

 

Nearest Pin:

1. Paul Facey – 4ft 7”

2. Peter Heath – 5ft 8”

3. Chris Francis – 6ft 2”

 

New Zealand 2016

 

Millenium Trophy Winner: Tony Lount 41pts
Runner up David Godsmark 39pts
Winning Guest Phil Hodges 38pts
 
Weight for Age: Tony Frost 47pts
 
Nearest Pin 5th Phil Burgoyne
Nearest Pin 10th Andy Bestwick
Best Front Nine  Rupert Ratcliff 21pts
Best Back Nine  Roger Head  22pts
 
Greensomes Winners: Charles Secrett and Richard Callender 41pts

 

 

          The Berkshire 2016

The Reed Trophy (For Growers only)

 

Member Winner: Ian Richardson 37pts

 

Runner-up: John Dornan 31pts

 

Winning Guest: John Ferguson 37pts

 

The Scratch Trophy 

 

Winner: Ian Richardson 32pts (Medal Score 77)

 

The Gold Cup 

 

Winner: Duncan Turner 40pts (Medal Score 68)

 

Afternoon Greensomes

 

Winners: John Dornan & Ian Devenish 34pts (on count back)

 

Runners up: Ian Richardson & Roger Head 34pts

 

 

 

Captains Day - The Links GC Newmarket 2016 

 

Captains Claret Jug

 

Member Winner: Rupert Ratcliff 33pts

 

Runner-up: Tony Lount 31pts

 

Winning Guest: Mike Nowasad 29pts

 

Camel Prize: Derek Richardson 9 Camels

 

Best Front Nine: Martyn J Dewhurst 17pts

 

Best Back Nine: Peter Fairs 17pts

 

 

 

 

HGS Spring Meeting - Woodhall Spa 2016

Prize sheet

Tuesday 12th April – NFU mutual Cup 

 

Member Winner: Chris House 32pts

(NFU Mutual Cup plus HGS logo shirt) 

 

Winning Guest: Jonathan Dixon-Smith 22pts

(HGS logo shirt) 

 

Runner Up: Tony Lount 30pts

(Logo club head cover)

 

3rd Place: Ian Richardson 29pts

(2 sleeves of HGS logo golf balls)

 

Best front 9: David Nott 17pts

(1 sleeve of HGS logo golf balls)

 

Best back 9: Andy Bestwick 15pts on count back

(1 sleeve of HGS logo golf balls)

 

 

Wednesday 13th April – Monro Cup and Past Captains Cup 

 

Member Winner Monro Cup: Charles Secrett 32pts

(Cup plus HGS logo shirt) 

 

Member Winner Past Captain’s Cup: Charles Secrett 32pts

(Cup)

 

Winning Guest: Jonathan Dixon-Smith 31pts

(HGS logo shirt) Head Cover ?

 

Runner Up: Bob Ellis 29pts on count back

(Logo club head cover)

 

3rd Place: George Atterbury 29pts

(2 sleeves of HGS logo golf balls)

 

Best front 9: Paul Tuckwell on count back 15pts

(1 sleeve of HGS logo golf balls)

 

Best back 9: David Nott 15pts

(1 sleeve of HGS logo golf balls)

 

NFU Mutual Cup 2017 Winner David Clark
John Ferguson Winning Guest The Berkshire 2016
The Links GC Winner Captains Claret Jug 2016 - Rupert Ratcliff
Winner 2016- Chris House (Click photo to enlarge)

NFU Mutual Cup

Past Captains Cup 2017 Derek Richardson
Ian Richardson Winner The Reed Trophy & Scratch Trophy 2016 (The Berkshire(
The Links GC Vice Captains Prize 2016 - Tony Lount
Winning Guest both days Jonathan Dixon-Smith (Click photo to enlarge)

Winning Guest

Munro Cup 2017 Doug Gilchrist
Duncan Turner Winner of The Gold Cup 2016 (The Berkshire)
The Links GC Camels Prize Winner 2016 - Derek Richardson
Winner of both Trophies 2016- Charles Secrett (Click photo to enlarge)

Munro Cup & Past Captains Cup